Co je to Bitcoin ?

Co je to Bitcoin ???

Bitcoin

Bitcoin je online open-source P2P platební systém, digitální internetová měna. Takzvaná kryptoměna. Bitcoin byl založen v roce 2009 tvůrcem přezdívaným Satoshi Nakamoto, který se později odmlčel a jeho totožnost je neznámá. Celkový počet Bitcoinů je předem stanovený na  21.000.000 BTC. A poslední se vytěží v roce 2140. Odměna za vytěžený Bitcoin se podle předem stanoveného algoritmu neustále snižuje a tím se zvyšuje náklad na jeho vytěžení, což by mělo v průběhu času, při udržení zájmu, zvyšovat jeho cenu. Bitcoin se od jeho založení zatím nepodařilo napodobit ani změnit. Jeho bezpečnost je založena na nepřetžitém řetezci transakcí, z nichž každá obsahuje informace o předešlé transakci, které jsou jednosměrně zašifrované, zahashované. 

Platba Bitcoinem

Bitcoinem lze platit, tomu kdo ho akceptuje. Výhodou platby bitconen je, že plátce posílá peníze přímo příjemci, bez další instituce jako je banka, či platební služba, tím se náklady na platbu výrazně snižují.  Dále můžete s Bitcoinem a dalšími kryptoměnami obchodovat a tím dosáhnout zisku, pokud se to naučíte a víte jak na to.  

Těžba Bitcoinů

Bitcoiny lze koupit, ale také těžit. Bitcoiny se těží speciálním hardware, nazvaným Bitcoin miner. Těží se v takzvaných poolech, dolech. Těžba je v podstatě složitý výpočetní úkol, který vám při správném a včasně odevzdaném vypočítání vytěženého bloku přidělí odměnu. Množství vytěžených Bitcoinů je odvislé na výpočetním výkonu vašeho mineru, popřípadě počtu minerů, ale také na počtu Bitconů v těženém bloku a počtu horníků (minerů), kteří na jeho vytěžení pracují. Dále se řídí algoritmem, který je od vzniku Bitcoinu předem stanovený, ale zároveň se neustále mění, podle počtu horníků, náročnosti těžby a dalších ukazatelů. Dříve než začnete těžit Bitcoiny je dobré vědět, že je to velmi finančně náročná záležitost na pořízení harware a spotřebu elektrické energie a tyto náklady se vám nemusí vyplatit, pokud je cena Bitcoinu nízká. 

Více o těžbě Bitcoinu se dozvíte tady.

Náročnost těžby - Bitcoin mining difficulty můžete sledovat zde.    

Mohl by vás zajímat celkový objem kapitálu v Bitcoinech a kryptoměnách, takzvaný marketcap 

Kolik stojí Bitcoin, můžete denně sledovat na kurzech předních Bitcoinových burz.

O těžbě ostatních kraptoměn, jako Litecoin, Dogecoin a dalších se dozvíte tady.