Kryptoměny

Co jsou to kryptoměny ?

Kryptoměna je digitální internetová měna, která je založena na složitém a zašifrovaném matematickém algoritmu. Výpočtem, ověřením a zašifrování části (bloku) tohoto algoritmu, můžete část měny v nalezeném bloku získat (vytěžit). Můžete si jí také koupit, tedy vyměnit dolary nebo eura za bitcoin a ten za další kryptoměny. Tak jako každá jiná měna, jsou kryptoměny určeny především k rychlému a bezpečnému placení služeb a výrobků. Můžete tedy velmi rychle zaplatit za výrobek nebo službu tomu, kdo měnu akceptuje. Díky kryptoměnám bude vaše Platba kdekoliv hned a bez poplatku, což je velká výhoda, pokud platíte za drobnost jejíž cena je nižší, než některé poplatky za online platby.

Aktuální dění ze světa Bitcoinu sledujte na BTCtip.cz

Druhy kryptoměn

Kryptoměny dělíme do dvou základních skupin. Měny odvozené od Bitcoinu a měny odvozené od Litecoinu, nazvané Altcoiny. Úplné prvenství bude mít navždycky Bitcoin. V další vlně po něm vznikla druhá generace coinů, Peercoin, Litecoin a další. Dále jsme měli jakousi třetí generaci coinů, která přinesla velmi zajímavou měnu Dogecoin, která do komunity přivedla velké množství nových příznivců a stále si drží prvenství v počtu fanoušů a uživatelů. V roce 2014 začala nová generace mezi nimi se zdá být nejúspěšnější Monero - XMR.   A další obrovské množství nových a nových mincí, znižch opravdu jen pár má možnost přežít a být hodnotnými a využívanými. Ale to vše musí ukázat čas. Jediné co od sebe dělí tyto měny je hardware na těžení, způsoby distribuce. Jinak jsou společně ve směnárnách a lze je měnit navzájem. Každá nová měna přináší množství nápadů a slibů a je to úplná marketingová plejáda. Od revolučních způsobů distribuce a bezpečnosti až po důraz na ekologii, popřípadě vědu. S ohledem na to, že mnoho lidí označuje kryptoměny za socální a softwarový experiment, se pak meze nekladou ničemu.  Proto si vždy před nákupem altcoinů zjistěte maximum informací o nich. 

Využití kryptoměn

Jak už jsme se zmínili, hlavní výhodou kryptoměn je obrovská rychlost a jednoduchost platby. Potřebujete jen jeden platební údaj a platba může proběhnout  v řádu 12-40 minut. Obvykle třeba 15 minut. Když potřebujete, aby vám třeba ihned blokovali doménu, aktivovali hosting, může se vám taková rychlost platby hodit. Pro uchování měny vám slouží peněženka, kterou můžete mít v PC, ale i třeba v telefonu a platit za chůze, sejmutím QR kódu. Dále můžete kryptoměny využívat pro obchodování, ať už pro zábavu, nebo zisk. Můžete je ve směnárnách prodávat, když je jejich kurz vyšší a naopak. Převodem na jiné měny a využitím jejich nárůstů a propadů pak můžete svůj zůstatek v peněžence navyšovat a mít na více mikrotransakcí a plateb za drobnosti. Při takovém konání se řiďte především platnými zákony a vlastním rozumem. Obrovské objemy peněz se totiž ztratily po napadení bezpečnosti směnáren, kdy byly pravděpodobně falešnými transakcemi napodobeny a uskutečněny obrovské výběry. Uživatelům už asi nikdy jejich Bitcoiny nebudou vráceny. Dalším budoucím přínosem Bitcoinu může být schopnost bezpečného zašifrovaného přenosu, kdy se v budoucnu hodně očekává od přenosů dalších měn, nebo dokumentů, řekněme přilepených k transakci přenosu Bitcoinu.  

Bezpečnost kryptoměn

Princip bezpečnosti kryptoměn je založený na jednoduchém principu ověřování skutečností všemi účastníky v síti. Tedy pomyslně každý ví, kolik máte v peněžence a komu jste kolik zaslal. Tvůrci kryptoměn je označují za bezpečné, nefalšovatelné a neodcizitelné. Investujte vždy tolik, kolik jste ochotni ztratit, aniž by vám to zničilo život. Rozložte investice do více směnáren pro případ, že jedna z nich bude vykradena. Peníze v peněnkách ve vašem PC vždy zálohujte, zálohy ukládejte na off-line media. Nepoužívejte stejná přihlašovací jména na více účtech.  

Bezpečné využití kryptoměn

Ke kryptoměnám teprve zaujmou postoje lidé, vlády i ekonomické systémy. Zatím jsou jejich postoje spíše úsměvné a rozporuplné a působí jako strach z neznáma. Především jsou označovány za dobrý nástroj k nákupu zbraní a drog pro teroristy.  Ve skutečnosti se už staly případy, kdy byly poskytnuty a vyměněny vědomě kryptoměny na nákup drog a nelegálního zboží a služeb, stejně jako se k tomu odjakživa zneužívají běžné peníze a komodity, zlato nebo lidské životy. Ve skutečnosti ale za Botconem stojí obrovská parta lidí, velmi schopných programátorů, vývojářů, inovativců a cílevědomých obchodníků, kteří mají s Bitcoinem jen ty nejlepší úmysly. Záleží jen na vás, zda jsou vaše úmysly legální. Jako u papírových peněz.   

 

Těžba kryptoměn

Už jste možná slyšeli o tom, že Bitcoin, Dogecoin i další kryptoměny lze těžit. Protože je kryptoměna složitý matematický algoritmus, těžba spočívá v jeho výpočtu po blocích, za které obdržíte podíl mincí z vypočítaného bloku. Těžit kryptoměny lze pomocí speciálních zařízení jako jsou minery, ale i pomocí výkonných grafických karet, popřípadě méně efektivně pomocí procesoru. Měny jako Bitcoin a další od něj odvozené se těží pomoci Asic minerů a USB minerů. Další Altcoiny, tedy měny odvozené od Litecoinu, se těží pomocí GPU - grafické karty. Měnu můžete těžit sám, ale i v poolech. To jsou doly se spoustou horníků, hledajících bloky mincí. Po nalezení proběhne ověření, zašifrování a odevzdání. Za to dostáváte výplatu podle vašeho výkonu. Dá se říci, že je to celé softwarová a výpočetní událost.

Více o těžbě Bitconů se dozvíte na BitcoinCzMining

Ptejte se ostatních z komunity