Těžba kryptoměn

Co je to těžba Bitcoinů a kryptoměn

Už jste možná slyšeli o tom, že Bitcoin, LiteCoin, Dogecoin i další kryptoměny lze těžit. Protože kryptoměna je složitý matematický algoritmus, těžba spočívá v jeho výpočtu po blocích, za které obdržíte podíl mincí z vypočítaného bloku. Těžit kryptoměny lze pomocí speciálních zařízení jako jsou minery, ale i pomocí výkonných grafických karet, popřípadě méně efektivně pomocí procesoru. Měny jako Bitcoin a další od něj odvozené se těží pomoci Asic minerů a USB minerů. Další Altcoiny, tedy měny odvozené od Litecoinu se teží pomocí GPU.

Více o těžbě Bitcoinů sledujte na BITCOINCZMining

Pronájem hardware pro těžení - Cloud mining

Pro těžbu kryptoměn není bezpodmínečně nutné mít vlastní hardware. Vzhledem k vysokým nákladům na pořízení a samotnou spotřebu elektrické energie, začíná být velmi rozšířená a využívaná služba pronájmu hardware na těžení - cloud mining.  Tato služba nabízí pronájem výkonu za poplatek na stanovenou dobu. Po tuto dobu získáváte výnos z těžby. !

Nastavení a vybavení PC pro BTC mining

V první řadě vyčistěte váš počítač od zbytečného software a všeho co ho zpomaluje. Vyčistěte si chlazení. Naistalujte si Cgminer. Naistalujte si všechny aktuální ovladače k vaší grafické kartě. Zaregistrujte se v některém z poolů, vytvořte si tam workera a zadejte údaje o poolu a workerovi do Cgmineru. Nainstalujte si peněženku a její adresu zadejte v poolu pro zasílání výplat. Vylaďte chod vaší karty na maximální výkon, ale minimální chybovost. Věnujte pozornost specifickému nastavení vaší karty podle návodů na mining. Výkon vaší karty bude hodnocen v kh/s, tedy kilohash za sekundu. Výše odměny je přímo úměrná vašemu výkonu. Počítejte si tím, že aby vaše těžení bylo efektivní, je dobré vlastnit novější a dražší grafickou kartu AMD (ATI). Specifikaci vašeho hardware na těžbu můžete najít zde: Mining hardware compariso

Kde se kryptoměny těží

Můžete těžit individuálně přímo do peněženky, ale obvykle se využívá poolů. Protože šance najít blok sám je nízká a mohli byste čekat týdny i měsíce, v poolech se spojí stovky a tisíce horníků a tím nacházejí bloky častěji a o mince se dělí. Výše odměny závisí na výkonu a podílu na vytěženém bloku. Princip je stejný jako při těžbě zlata. Když máte v týmu hodně horníků s velkými rypadly a najde se velká žíla, máte vysoký zisk. V tomto případě jsou vaši horníci vaše grafické karty a žíla je velký blok mincí. Každá mince má svým algoritmem stanovené počty bloků a mincí v nich. Také různé způsoby distribuce. Efektivitu těžení kryptoměn můžete porovnávat zde www.coinwarz.com

Pooly na těžbu kryptoměn

Je mnoho typů poolů. Některé jsou určeny na těžbu jedné měny, ale jsou i multipooly kde lze přepínat z měny na měnu. Kromě běžných poolů jsou také P2P pooly, což je hybrid mezi individuálním a skupinovým těžením. V P2P poolu se horníci sdružují do jakéhosi poolu. Výhodou P2P poolu je nejvyšší možná odměna. Jejich nevýhodou jsou takzvané hodiny a dny sucha, které zažili mnozí horníci s menším výkonem. V P2P poolu totiž nedostáváte výplatu třeba i prvních 24 hodin. Něco mezi tím jsou P2P proxy pooly, kde dostáváte výplatu už po prvních 5 minutách. Vyberte si podle chuti a trpělivosti, pokud ale začínáte, začněte na běžném poolu s velkým počtem horníků a vysokým výkonem poolu. Na síti nejbližší pool Vám umožní odevzdat práci dříve a nikdo vám jí nevyfoukne. Nikdy nepoužívejte stejná hesla a přihlašovací údaje do více poolů !!. Výplaty neposílejte přímo do směnáren, ale nejprve do peněženky. Pravidelné odvádění miročástek dopeněženky směnárny je obvykle zakázané.

Užitečné odkazy:

český pool na těžbu Bitcoinů -  www.mining.bitcoin.cz

porovnání efektivity těžby -  www.coinwarz.com

porovnání efektivity těžby -  www.tradeblock.com/mining

porovnání výkonu grafických karet - www.litecoin.info/Mining_hardware_comparison